Poszukiwania pracy – od czego zacząć

Bez pracy nie tylko nie ma kołaczy, ale nie ma też środków do życia czy realizacji zawodowej. Przed problemem znalezienia pracy codziennie stają tysiące Polaków, którzy z każdym wysłanym CV czy listem motywacyjnym tracą wiarę w siebie i swoje możliwości na rynku pracy. Niezależnie od tego czy szukamy zatrudnienia na za granicą czy w kraju, w banku czy w fabryce – żeby szybko znaleźć zadowalającą pracę warto podejść do tego wyzwania w sposób zorganizowany i przemyślany.

Określ swoje wymagania i umiejętności

Taki zawodowy rachunek sumienia powinna wykonać każda osoba poszukująca pracy – przyda się to zarówno w przypadku świeżo upieczonych absolwentów, jak i nieco bardziej doświadczonych pracowników. Informacje jakie wynikają z takiej samooceny znajdą zastosowanie przede wszystkim w sporządzaniu CV.

Dokonując tego rodzaju autorefleksji warto nie tylko zastanowić się co mamy do zaoferowania jako pracownicy, ale także czego wymagamy od pracodawcy. Przystępując do każdego procesu rekrutacji kandydat powinien potrafić określić jakie warunki pracy go interesują. A zatem przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną każdy powinien sobie odpowiedzieć na kilka pytań, na przykład:

  • Jaka forma umowy mnie interesuje?
  • Czy chcę pracować na pełen etat?
  • Jakiego wynagrodzenia oczekuję?
  • Na czym najbardziej zależy mi w nowej pracy – na wysokich zarobkach, możliwościach rozwoju czy na przykład możliwości pogodzenia kariery z życiem prywatnym?

Zastanów się gdzie chciałbyś pracować

Zwykle, żeby dostać propozycję pracy wypada zgłosić swój udział w rekrutacji. Wyjątkiem od tej zasady są przypadki w szczególnie poszukiwanych grupach zawodowych i na rynku z niedoborem talentów. W tej sytuacji to do pracowników odzywają się tak zwani headhunterzy, których zadaniem jest systematycznie pozyskiwanie najlepszych specjalistów na rynku pracy.

Dobrym początkiem jest chociaż określenie branży, w której chcemy dostać pracę – czy mamy kwalifikacje do pracy na produkcji, a może lepiej odnajdziemy się w administracji biurowej? Im bardziej zawęzimy pole wyboru możemy jednak utrudnić sobie zdobycie pracy. Dlatego optymalną sytuacją jest określenie kilku firm, które znajdują się na czele listy wymarzonych miejsc pracy i najpierw próbować swoich sił właśnie u tych pracodawców. Ale jednocześnie warto mieć oczy otwarte na inne możliwości.

Zobacz również: ogłoszenia o pracę

Rozpocznij aktywne poszukiwanie

Po wykonaniu poprzedniego kroku ten etap nie powinien sprawiać większego problemu. W sytuacji idealnej firmy prowadzą właśnie rekrutację na interesujące nas stanowiska albo posiadają, na przykład na swojej stronie internetowej zakładkę typu „kariera”, w której można na bieżąco składać dokumenty aplikacyjne, do których sięgają rekruterzy kiedy otwiera się nowy etat. Jeśli w danej chwili nasz wymarzony pracodawca nie prowadzi naboru nic nie stoi na przeszkodzie, aby mimo wszystko wysłać tam swoje CV i list motywacyjny, w którym określamy dlaczego tak bardzo zależy nam na zdobyciu pracy właśnie w tej firmie. Niejeden pracodawca docenia tego typu aktywną postawę i determinację, tym bardziej, że i tak nie mamy nic do stracenia.

Nie pozostawaj bierny

Najgorsze co można zrobić czekając na odzew ze strony któregoś z potencjalnych pracodawców to nie robić nic. Co więcej, jeśli w ogłoszeniu o pracę została zawarta informacja o tym, że firma odezwie się jedynie do wybranych kandydatów to w niektórych sytuacjach skazalibyśmy się na czekanie na odpowiedź, która nigdy nie nadejdzie. Zatem co robić czekając na kontakt ze strony pracodawcy?

Możliwości jest wiele – od szlifowania swoich kwalifikacji, przez studiowanie najlepszych zachowań na rozmowie kwalifikacyjnej, aż po alternatywne metody dotarcia do pracodawców (na przykład przez sieć networkingową, czyli branżowe znajomości).

Bądź wytrwały

O tym, że szukanie pracy może być procesem frustrującym, długotrwałym i wyczerpującym nie trzeba przekonywać nikogo, kto chociaż raz w życiu szukał pracy. Najważniejsze to nie poddawać się i wierzyć we własne siły – na każdego przyjdzie pora. Jeśli szukanie pracy jest bezowocne przez naprawdę długi okres czasu warto ocenić chłodnym okiem swoje postępowanie i zastanowić się czy nie popełniamy jakiegoś błędu albo zmienić miejsce, w którym rozglądamy się za ofertami. Jednym z ciekawszych propozycji jest portal Szukam Pracy, który publikuje ogłoszenia dla różnych branż i kandydatów z różnorodnymi kwalifikacjami.